تاریخچه

راه اندازی دوباره تظاهرات 1903 توسط ویلیام بیلیس، فیزیولوژیست کالج دانشگاه لندن، که افراد مخالف تشریح زنده حیوانات گفتند یک سگ بدون استفاده از داروهای بیهوشی بصورت زنده تشریح شده است.

عبارت منع بیرحمی بر حیوانات در این زمینه برای اولین بار توسط بانو داودینگ استفاده شد، کسی که سازندگان خز مصنوعی را ترغیب به استفاده از برچسب "زیبایی بدون بیرحمی" کرد و در  سال 1959 خیریه "زیبایی بدون بیرحمی" را تاسیس کرد. این عبارت در دهه 1970 در آمریکا توسط مارسیا پیرسون ، کسی که گروه " فشن با ترحم" را تاسیس کرد، محبوب شد.

کمپین ها

در سال 1957 چارلز هیوم و ویلیام راسل مفهوم سه آر (Three R’s) را در کتاب " اصول تکنیک های آزمایشی انسانی" خود معرفی کردند. این تکنیک ها که برای کاهش حیوانات استفاده شده در تست ها و عذاب آنها بود شامل: جایگزینی (Replacement) یعنی حذف کامل یک تست حیوانی، کاهش (Reduction) یعنی استفاده کمتر از حیوانات بوسیله استفاده از آنالیز های آماری، بهبود بخشی (Refinement) یعنی کمتر دردناک کردن تست ها.

در سال 1991 "مرکز اروپایی ارزیابی روش های جایگزین" تاسیس شد تا پذیرش علمی و قانونی روش های جایگزین را، که برای علوم بیولوژی مهم هستند و استفاده از حیوانات آزمایشگاهی را کاهش، بهبود و جایگزینی می بخشند، افزایش دهد. هنگامی که کمیته مشاوره علمی این مرکز یک تست را تایید کند باید تحت قانون محافظت از حیوانات به اجرا در آید، قانونی که اجازه استفاده از حیوانات را زمانی که یک راه جایگزین وجود دارد نمی دهد.

در سال 2012 "اتحادیه بریتانیایی لغو تشریح زنده حیوانات" با "جامعه ضد تشریح انگلستان جدید" و "ائتلاف اروپایی پایان دادن به آزمایشات حیوانی" همکاری کردند تا یک سازمان جهانی برای مقابله با آزمایش حیوانات را به راه بی اندازند. ریکی جروایس، حامی "اتحادیه بریتانیایی لغو تشریح زنده حیوانات"، اعلام کرد که این کمپین هم اکنون به عنوان یک عامل مهم در تصمیم گیری اروپا برای تحریم آزمایش حیوانات برای محصولات بهداشت فردی محسوب می شود. اگرچه کمپانی ها همچنان می تواند آزمایش حیوانات را در کشورهای خارج اروپا استفاده کنند (مانند چین که آزمایش روی حیوانات را برای تمام محصولات آرایشی وارداتی الزامی می داند). "خرگوش جهنده" برروی بازار جهانی یک شرکت اعمال شده و محصولاتی که از آزمایش حیوانات در هر کجای جهان استفاده کرده باشند را تایید نمی کند.


آزمایش ها

حیواناتی از جمله خرگوش، موش، موش صحرایی و خوکچه هندی گاهی مجبور به خوردن یا استشمام موادی می شوند یا مواد آرایشی روی پوست بدون مو، چشم یا گوش آنها هرروز به مدت 28 تا 90 روز مالیده می شود تا ببینند آیا حساسیت می دهد یا خیر، سپس کشته و تشریح می شوند تا ببینند این مواد چه تاثیری روی ارگان های داخلی آنها داشته است. این تست ها همچنین بر روی حیوانات باردار نیز انجام می شود که بعد از تحمل سختی زیاد به همراه جنین کشته می شوند. در تست های سرطانی طولانی تر به موش های صحرایی مواد اولیه آرایشی برای بیش از 2 سال خورانده می شود و برای سرطان زیر نظر گرفته و سپس کشته می شوند.

مگان ارین گالاگهر: معمولا یک خرگوش جوان محکم و تنگ در یک جعبه بسته می شود تا نتواند حرکتی بکند.... گاهی اوقات کلیپس ها پلک هایش را باز نگه می دارند. بیهوشی معمولا نظارت نمی شود. یک محقق ماده غلیظ شده را به لایه بیرونی چشم اعمال می کند و برای روز ها یا هفته های مشخص به دنبال علائمی مثل کوری، خونریزی یا زخم آن را تحت نظر دارد. معمولا در آخر خرگوش ها کشته می شوند.

پستانداران، سگ ها از جمله سگ شکاری و گربه ها نیز برای آزمایش های تهاجمی استفاده می شوند. بسیاری از آزمایشگاه ها از این گونه ها برای آزمایش دارو ها، مواد شیمیایی و بیماری های جدید و قدیمی استفاده می کنند.

جایگزین ها

همزمان که تکنولوژی پیشرفت می کند، آزمایش های حیوانات منسوخ شده با روش های سریع تر، ارزانتر و دقیق تر جایگزین می شوند. منتقدان اشاره می کنند که جایگزین های انسان دوستانه ممکن است هزینه بر و کند در اجرا باشند و همزمان تنها یک ترکیب را بتوان آزمایش کرد. جایگزین ها نتایج مثبتی را نشان داده اند. برای مثال: پوست بازسازی شده انسان که از پوست انسانی که از عمل های زیبایی گرفته شده استفاده می کند جایگزین تست پوست خرگوش شده است به واکنش های انسانی مرتبط تر است. تست های دیگر جایگزین تست چشم شده اند با استفاده از بافت انسانی آزمایشگاهی. سیستم کامپیوتر محور اجازه جداسازی یک بافت یا اندام انتخابی را می دهند تا تست ها در یک محیط بشدت کنترل شده انجام شوند. این تست ها نه تنها آزمایش حیوانات را کاهش می دهند بلکه در حفاظت از انسان ها در مقابل مواد سمی نیز دقیق تر هستند. یک گزینه دیگر منع بیرحمی بر حیوانات استفاده از مواد اولیه ای است که از قبل به عنوان ماده مطمئن شناخته شده اند مانند 20000 ماده ای که در پایگاه داده اتحادیه اروپا ثبت شده اند.

محصولات

در حال حاضر کمپانی ها طیف وسیعی از محصولات بدون بیرحمی بر حیوانات را از جمله محصولات آرایشی، مراقبت فردی، شوینده های خانگی، البسه، کفش، کاندوم ( که گاهی اوقات با کازئین فرآوری می شوند) و شمع ( که معمولا از پارافین یا موم استفاده می کنند) را عرضه می کنند. سازمان هایی مانند پتا، "بدون بیرحمی برحیوانات را انتخاب کن"، ائتلافی برای اطلاع مصرف کنندگان از محصولات آرایشی، اتحادیه بریتانیایی برای منع تشریح حیوانات زنده و سازمان زیرمجموعه‌ی آن، منع بیرحمی بر حیوانات بین المللی، لیست هایی از محصولات بدون بی رحمی و بی رحم به منظور تحریم منتشر کرده اند. از دهه 1990 "خرگوش جهنده" تنها برنامه گواهی دهی شخص ثالث بین المللی برای منع بی رحمی بر حیوانات بوده است.

رویداد ها

هفته ملی بدون بیرحمی بر حیوانات یک رویداد سالانه در انگستان است که توسط اتحادیه بریتانیایی برای منع تشریح حیوانات زنده برگزار می شود. رویداد سال 2006 از 17 تا 23 ژانویه بود. دیگر رویداد های مشابه شامل: هفته ملی گیاهخواران، هفته گیاهی انگلستان، روز جهانی گیاهی که هر سال در اول نوامبر اتفاق می افتد.

انتقاد ها

در حالی که بعضی سازندگان آغاز به برچسب گذاری محصولاتشان با عنوان های "آزمایش نشده بر روی حیوانات"، "ما آزمایش های حیوانات را اجرا نمی کنیم"،  "هرگز برروی حیوانات آزمایش نشده"، "مخالف آزمایش حیوانات" یا "بدون بیرحمی بر حیوانات" کرده اند، این برچسب ها گیج کننده و به طور بالقوه گمراه کننده اند، چرا که هیچ تعریف قانونی مشخصی برای اینکه آنها چه معنایی دارند وجود ندارد.

بدون بیرحمی بر حیوانات واقعا چه معنایی دارد؟

اگر به حیوانات اهمیت می دهید احتمالا متوجه شده اید که عبارت بدون بیرحمی بر حیوانات زیاد استفاده می شود. شرکت ها گاهی این عبارت را برروی بسته بندی محصولات خود چاپ می کنند و بلاگر های زیبایی آن را زیاد ذکر می کنند. اما بدون بیرحمی بر حیوانات واقعا چه معنایی دارد؟

به صورت مختصر، بدون بیرحمی بر حیوانات به طور ساده یعنی یک محصول و مواد اولیه آن روی حیوانات آزمایش نشده اند.

در پتا، ما همه چیز را یک قدم فراتر بردیم تا اطمینان حاصل کنیم که دقیق ترین اطلاعات را با استفاده از عبارت "بدون بیرحمی بر حیوانات" برای شرکت هایی که بیانیه اطمینان ما را امضا کرده اند، به شما می دهیم. این کسب و کار ها تایید کرده اند که نه آنها و نه تامین کنندگان مواد اولیه آنها هیچ آزمایشی بر حیوانات برای مواد اولیه، فرمولاسیون ها یا محصولات تمام شده در هیچ کجای دنیا انجام نمی دهند و نخواهند داد و دستور به انحام آن نداده یا پرداختی هم برای آن نمی کنند. لیست جهانی قابل تحقیق ما از شرکت هایی که این تست ها را انجام می دهند و نمی دهند شامل برند هایی که محصولات آرایشی، مراقبت فردی، تمیزکننده های خانگی و دیگر موارد رایج خانه داری و لوازم اداری و شمع ها را عرضه می کنند، می شوند. در ایالات متحده هیچ قانونی نیازمند تست اینگونه محصولات بر روی حیوانات نیست اما بعضی شرکت های طماع به پرداخت برای این تست ها که درآن حیوانات زجر کشیده و کشته میشوند ادامه می دهند. چرا؟ این معمولا بخاطر آن است که آنها همواره بتوانند محصولات خود را در چین، جایی که آزمایش برروی حیوانات برای بسیاری از محصولات توسط قانون اجباری است، بفروشند. کمپانی هایی که در لیست "بدون بی رحمی بر حیوانات" ما قرار دارند تعهد داده اند که در چین فروش نداشته باشند و فروشندگان باید از تصمیم آنها برای تولید محصولات فوق العاده بدون آسیب رساندن به حیوانات حمایت کنند.

از کجا بفهمیم یک شرکت "بدون بیرحمی بر حیوانات" است یا خیر؟

بعضی کمپانی ها می گویند که آنها  تست حیوانات انجام نمی دهند مگر اینکه لازمه‌ی قانون باشد، این به آن معنی است که آنها تصمیم به پرداخت برای انجام آزمایش ها بر روی حیوانات گرفته اند تا بتوانند محصولات بیشتری در چین بفروشند. پس از آنها خرید نکنید! بهترین راه برای اطمینان از اینکه شما از آزمایش های بی رحمانه و مرگبار حمایت نمی کنید این است که فقط از کمپانی های داخل لیست "بدون بی رحمی بر حیوانات" ما که در پایگاه داده مان موجود است خریداری کنید.